През месец ноември 2020 г. във всички държави от Европейския съюз ще стартира поетапното въвеждане на нови енергийни етикети за продукти, свързани с енергопотреблението. Новият етикет цели да улесни потребителите при избора на покупка и да ги насърчи да предпочетат по-енергийно ефективен уред чрез предоставянето на лесно възприемчива и по-ясна информация за консумацията на енергия и други ресурси спрямо съществуващия досега етикет.
Енергийният етикет е европейска инициатива на държавите членки на ЕС и на Европейската комисия, стартирала още през 1994 г.
Чрез закупуването на високо ефективни уреди потребителите могат да спестят средно до 550 лева на година от сметките си за електроенергия.
Какво налага необходимостта от нов етикет за енергийна ефективност?
Сегашната скала на класове от А+++ до G е все по-малко информативна, тъй като голяма част от електроуредите днес попадат в първите 2-3 класа, а по-ниските класове остават празни. През последните 25 години благодарение на развитието на иновациите и технологиите показателите за енергийна ефективност значително са се подобрили и докато през първите години, когато първоначално е въведен енергийният етикет, повечето продукти са попадали в по-ниските класове, то днес значителна част от тях са в най-високите. За потребителя е все по-трудно да различи най-ефективния уред, особено когато изборът му е между продукти от класове А+, А++ и А+++. В много случаи уред от клас А+, който потребителят смята за най-ефективния на пазара се оказва със средни или ниски показатели спрямо наличните аналогични електроуреди. В това отношение приетите мерки за актуализиране на енергийния етикет целят да се предотврати подобно объркване и да се насърчи употребата на продукти, които водят до по-големи икономии на разходи и ресурси и щадят в по-голяма степен околната среда.
Подробна информация и отговори на въпросите какво е новото, кои са основните разлики между стария и новия етикет и как ще изглеждат новите енергийни етикети за отделните продуктови групи – ще да намерите ТУК.